Uppdrag inom Europafacket (EFS)

6 maj 2020

EFS:s STYRELSE
Ledamöter

Karl-Petter Thorwaldsson, LO
karl-petter.thorwaldsson@lo.se

Therese Svanström, TCO
Therese.svanstrom@tco.se

Göran Arrius, Saco
goran.arrius@saco.se

Therese Guovelin, LO
therese.guovelin@lo.se

Peter Hellberg, TCO/Unionen
peter.hellberg@unionen.se

Suppleanter

Ellen Nygren, LO
ellen.nygren@lo.se

Karla Wixe, LO
karla.wixe@lo.se 

Berivan Öngurur, TCO
berivan.ongurur@tco.se

Oscar Wåglund Söderström, TCO
Oscar.waglund.soderstrom@tco.se

Mats Ericson, Saco/SULF
Mats.ericson@saco.se

Laila Abdallah, Saco
laila.abdallah@saco.se

EFS:s KOMMITTÉER

Collective Bargaining and Wage Coordination committee

Ledamot
Hans Forsberg, LO
hans.forsberg@lo.se

Suppleant
Magnus Lundberg, TCO
Magnus.lundberg@tco.se

Suppleant
Lena Maier Söderberg, Saco
lena.maier.soderberg@saco.se

Economic committee

Ledamot
Simon Vinge, Saco
Simon.vinge@saco.se

Suppleant
Thomas Carlén, LO
thomas.carlen@lo.se

Suppleant
Göran Zettergren, TCO
goran.zettergren@tco.se

Social Protection committee

Ledamot
Mikael Dubois, TCO
mikael.dubois@tco.se

Suppleant
Joa Bergold, LO
joa.bergold@lo.se

Suppleant
Helena Larsson, Saco
helena.larsson@saco.se

Economic and Social Cohesion and Regional Policies committee

Ledamot
Kristina Lovén Selden, TCO
kristina.lovenselden@tco.se

Suppleant
Mattias Schulstad, LO
Mattias.schulstad@lo.se

Suppleant
vakant, Saco

Mobility, Migration and Inclusion committee

Ledamot
Tove Nandorf, LO
Tove.nandorf@lo.se

Suppleant
Sofia Råsmar, TCO
Sofia.rasmar@tco.se

Suppleant
Maria Östberg Svanelind, Saco

Sustainable Development, Energy and Climate Change committee

Ledamot
Johan Hall, LO
johan.hall@lo.se

Suppleant
Hanna Finnmo, TCO
hanna.finnmo@tco.se

Suppleant
Tobias Lundquist, Saco
tobias.lundquist@naturvetarna.se

Education and Training committee

Ledamot
Sofia Hylander, TCO
sofia.hylander@tco.se

Suppleant
Mattias Samuelsson, LO
mattias.samuelsson@lo.se

Suppleant
Ana Andric, Saco
ana.andric@saco.se

Labour and Internal market Legislation committee 

Ledamot
Claes-Mikael Ståhl, LO
claes-mikael.stahl@lo.se

Suppleant
Lise Donovan, TCO
lise.donovan@tco.se

Suppleant
Lena Maier Söderberg, Saco
lena.maier.soderberg@saco.se

International, Trade and International Development committee

Ledamot
Oscar Wåglund Söderström, TCO
oscar.waglund.soderstrom@tco.se

Suppleant
Ellen Nygren, LO
ellen.nygren@lo.se

Suppleant
Jenny Grensman, Saco
jenny.grensman@sverigesingenjorer.se

Workers´ participation and Company Policy committee

Ledamot
Jens Lidén, TCO
jens.liden@tco.se

Suppleant
Kent Ackholt, LO
kent.ackholt@lo.se

Suppleant
Jenny Wahlbäck, Saco
jenny.wahlback@saco.se

Press, Communication and Campaigns committee

Ledamot
Emma Nilsson, Saco
emma.nilsson@saco.se

Suppleant
Sara Yazdanfar, LO
sara.yazdanfar@lo.se

 Suppleant
Jose Gutierrez, TCO
jose.gutierrez@tco.se

TUSLO (Trade Union Semester Liaison Officers)

Ledamot
Håkan Hellstrand, LO
hakan.hellstrand@lo.se

Suppleant
Göran Zettergren, TCO
goran.zettergren@tco.se

Suppleant
Laila Abdallah, Saco
laila.abdallah@saco.se

Health and Safety committee

Ledamot
Cyrene Waern, LO
cyrene.waern@lo.se

Suppleant
Ulrika Hagström, TCO
ulrika.hagstrom@tco.se

Suppleant
Karin Fristedt, Saco
karin.fristedt@saco.se

Standardisation committee

Ledamot
My Billstam, LO
my.billstam@lo.se

Suppleant
Mikael Dubois , TCO
mikael.dubois@tco.se

Suppleant
Karin Fristedt, Saco
karin.fristedt@saco.se

Employment and Labour market committee

Ledamot
Maria Ahrengart, TCO
maria.ahrengart@tco.se

Suppleant
Adnan Habibija, LO
adnan.habibija@lo.se

Suppleant
Laila Abdallah, Saco
laila.abdallah@saco.se

Social Dialogue committee

Ledamot
Kent Ackholt, LO
kent.ackholt@lo.se

Suppleant
Mika Domisch, TCO
mika.domisch@tco.se

Suppleant
Laila Abdallah, Saco
laila.abdallah@saco.se

EFS:s PERMANENTA KOMMITTÉER

Women’s committee

Ledamot
Ulrika Lorentzi, LO
ulrika.lorentzi@lo.se

Åsa Forsell, TCO
asa.forsell@tco.se

Anna Eklund, Saco
aek@sulf.se

Youth committee

Ledamot
Josefin Johansson, LO
josefin.johannson@lo.se

Joe Lahoud, TCO
joe.lahoud@tco.se

Åsa Ström, Saco
asa.strom@saco.se

ETUI pedagogical committee

Ledamot
Kristina Thorén, LO
kristina.thoren@runo.se

NETLEX

Ledamot
Claes-Mikael Ståhl, LO
claes-mikael.stahl@lo.se

Lise Donovan, TCO
lise.donovan@tco.se

Lena Maier Söderberg, Saco
lena.maier.soderberg@saco.se

EUROCADRES

Ledamot
Martin Jefflén, TCO (ordförande Eurocadres)
martin.jefflen@eurocadres.org

Mika Domisch, TCO
mika.domisch@tco.se

Kontakt

LO/TCO/Saco:s Brysselkontor
Avenue de Tervueren 15
B-1040 Bryssel, Belgien.
info@brysselkontoret.se
Hitta oss på Facebook

UPPDRAG

Fackligt.eu är hemsidan för LO/TCO/Saco:s Brysselkontor. Fackliga Brysselkontoret bevakar samarbetet i Europeiska unionen och stödjer centralorganisationernas arbete för en europeisk politik som motsvarar fackmedlemmarnas intressen och behov.

DATA PRIVACY POLICY

In our Data Privacy Policy you can find information about how we collect and process your personal data. For more information contact info@brysselkontoret.se