Fackliga Brysselkontoret söker erfaren rådgivare

LO, TCO och Saco söker en erfaren person till posten som strategisk rådgivare till det gemensamma kontoret i Bryssel, med start så snart som möjligt. Kontoret erbjuder en spännande, kreativ och utvecklande arbetsmiljö i en internationell omgivning. I arbetsuppgifterna...

Ny chef till Fackliga Brysselkontoret

Carl-Albert Hjelmborn har rekryterats som ny chef för LO:s, TCO:s och Sacos Brysselkontor. Han är för närvarande VD för Skåne European Office och har tidigare arbetat för Utbildningsdepartementet. – Carl-Albert är en utmärkt strateg och kommer bli en förträfflig...

Facklig enkät inför EU-valet 2019: partiernas svar!

Med anledning av valet till Europaparlament den 26 maj 2019 har LO/TCO/Saco:s Brysselkontor genomfört en enkätundersökning för att kartlägga hur svenska partier ställer sig i EU-frågor som är viktiga för facken och svenska arbetstagare. Enkäten skickades till de...

Ny broschyr! EU och jobbet – Hur påverkar EU dig som arbetstagare?

Söndagen den 26 maj 2019 är det val till Europaparlamentet och du som EU-medborgare kan genom att rösta vara med och påverka den fortsatta utvecklingen av det europeiska samarbetet. EU är mycket mer än en gemensam marknad med fri rörlighet för varor, tjänster, kapital...

Uppdrag inom Europafacket (EFS)

EFS:s STYRELSE Ledamöter Karl-Petter Thorwaldsson, LO karl-petter.thorwaldsson@lo.se Eva Nordmark, TCO eva.nordmark@tco.se Göran Arrius, Saco goran.arrius@saco.se Therese Guovelin, LO therese.guovelin@lo.se Peter Hellberg, TCO/Unionen peter.hellberg@unionen.se...

Uppdrag inom EU-organ

EUROPEISKA EKONOMISKA OCH SOCIALA KOMMITTÉN – EESK Ledamöter Ellen Nygren, LO ellen.nygren@lo.se   Tomas Abrahamsson, LO tomas.abrahamsson@seko.se Berivan Öngörur, TCO berivan.ongorur@tco.se Bo Jansson, Saco bo.jansson@lr.se Suppleanter Johan Danielsson, LO...

Kontakt

LO/TCO/Saco:s Brysselkontor
Avenue de Tervueren 15
B-1040 Bryssel, Belgien.
+32-2 732 18 00
info@brysselkontoret.se
Hitta oss på Facebook

UPPDRAG

Fackligt.eu är hemsidan för LO/TCO/Saco:s Brysselkontor. Fackliga Brysselkontoret bevakar samarbetet i Europeiska unionen och stödjer centralorganisationernas arbete för en europeisk politik som motsvarar fackmedlemmarnas intressen och behov.

DATA PRIVACY POLICY

In our Data Privacy Policy you can find information about how we collect and process your personal data. For more information contact info@brysselkontoret.se