En ny regering i Belgien!

Så äntligen fick Belgien sin nya regering. 541 dagar efter valet, precis på självaste Sinterklaasdagen. Därför får den kallas en Sinterklaas-regering! Då är det väl bara att avvakta och se vilka presenter den har med sig till alla snälla belgare. I första hand blir det nog åtstramningar.

Den nya premiärministern heter Elio Di Rupo och han gestaltar flera ändringar i det belgiska samhället. Elio Di Rupo kommer från det vallonska socialdemokratiska partiet (PS) och blir den förste fransktalande premiärministern sedan 1970-talet. Eftersom ca 60% av befolkningen bor i regionen Flandern och talar flamländska, har det alltid varit självklart att premiärministern också kommer från Flandern. Men nu får landet en statsminister som inte ens talar majoritetens språk! Han försöker tala nederländska, men det låter förfärligt.

Elio föddes 1951 i Morlanwelz, en liten by i Vallonien. Hans föräldrar invandrade från Italien efter det andra världskriget, för att jobba i gruvorna. Hans 6 syskon föddes allihopa i Italien, Elio är den ende som föddes i Belgien. När Elio bara var drygt ett år gammal dog hans pappa i en olycka. Mamman blev kvar med barnen i Belgien, men det blev ett fattigt liv. Flera av hans syskon hamnade i barnhem. Men Elio var en duktig elev och blev till slut doktor i kemi. Så man kan gott kalla honom för en belgisk variant av ”the American Dream”.

Förutom att vara invandrarbarn är Elio Di Rupo också öppet homosexuell, så han har säkert inte haft något enkelt liv. Men hans homosexualitet är ingen kontroversiell fråga här i Belgien, även om det är ett katolskt land. Över 60% av befolkningen kallar sig för katolskt, men väldigt få är praktiserande katoliker eller lyder vad påven i Rom bestämmer. Så en homosexuell premiärminister är inget problem. När en journalist frågade Elio om hans homosexualitet, var svaret ”Et alors?” (”Än sen då?”).

Att han inte talar nederländska och att hans regering egentligen inte har någon majoritet i Flandern anses vara ett mycket större problem. Men det allra största problemt är den ekonomiska krisen som också drabbar Belgien väldigt hårt. Som tur är stöttar hela den belgiska befolkningen landet, för staten drog in över 5 miljarder euro i förra veckan med ett obligationslån. Hoppas bara de kan enas om att använda pengarna på ett vettigt sätt.

Powered by WordPress | Palm Pre Reviews at Palm Pre Blog. | Thanks to Juicers, Free MMO and Fat burning furnace